Zaznacz stronę

Działamy we Wrocławiu od 2009 roku

Posiadamy profesjonalne zaplecze i wykwalifikowany personel.

8 dogodnych lokalizacji we Wrocławiu!

Zadzwoń do nas i dowiedz się gdzie możesz oddać swój telefon!

C.H. Borek

783 675 000 – serwis
serwis.borek@forcegsm.pl

Pasaż Grunwaldzki

726 905 999
serwis.pasaz@forcegsm.pl

C.H. Borek

782 329 000
sklep.borek@forcegsm.pl

Jak zabezpieczyć smartfon przed przegrzaniem w czasie upałów?

Kiedy temperatura powietrza wzrasta powyżej 30 stopni urządzenia elektroniczne, w tym smartfony, często nie działają prawidłowo. Przyczyna tkwi w szybkim przegrzewaniu się telefonów i niższej wydajności baterii w trakcie upałów. Niestety zdarza się, że wystawiony na działanie słońca i bardzo wysokiej temperatury telefon, zupełnie odmawia posłuszeństwa.
Czy można zapobiec awarii smartfona w wyniku przegrzania? Niestety nie zawsze jesteśmy w stanie uniknąć ekspozycji na podwyższone temperatury, nie oznacza to jednak, że w lecie jesteśmy skazani na nieprawidłowe funkcjonowanie telefonu. Jest kilka prostych i sprawdzonych sposobów na to, jak zabezpieczyć smartfon przed przegrzaniem w czasie letnich upałów.

Masz problem ze swoim smartfonem? Oddaj swój telefon w ręce profesjonalistów z ForceGSM.

Dlaczego telefony szwankują w czasie upałów?
Podobnie jak wszystkie sprzęty elektroniczne smartfon podczas pracy wytwarza ciepło. Jest on jednak zbyt mały, aby producenci mogli wyposażyć urządzenie w wentylatory lub radiatory takie, jak te w komputerach. Z tego powodu urządzenie znacznie łatwiej ulega przegrzaniu podczas panowania letnich temperatur.
Najbardziej newralgicznym punktem telefonu jest jego bateria. W większości urządzeń na rynku dominuje typ baterii litowo- jonowej, w której w wyniku przegrzania może dojść do zjawiska ucieczki termicznej. W rzadkich przypadkach skończyć się to może nawet niebezpiecznym dla naszego życia i zdrowia samozapłonem baterii.
Znacznie częściej jednak dochodzi po prostu do zmniejszenia pojemności baterii. Jeżeli dopuszczamy do jej częstego przegrzewania się podczas upałów, z czasem jej pojemność będzie spadać, a my będziemy zmuszeni do coraz częstszego ładowania telefonu, aż w końcu będzie ono całkowicie nieefektywne i konieczna będzie wymiana baterii na nową.
Oczywiście telefon w pewnym stopniu potrafi sam przeciwdziałać przegrzaniu- choćby spowalniając pracę i czas ładowania aplikacji, aby ochronić czip, ale mechanizm ten po pierwsze nie zawsze działa skutecznie, a po drugie, jeśli go zlekceważymy i nie wyłączymy telefonu w odpowiednim momencie, aby ostygł, to może dojść nawet do awarii układów scalonych w telefonie i jego trwałego uszkodzenia.

Jak zabezpieczyć telefon przed przegrzaniem?
W czasie lata, gdy temperatura powietrza przekracza 30 stopni, warto ograniczyć czynności, które powodują szybkie nagrzewanie się telefonu. Należą do nich:
-używanie Wi-Fi,
– długotrwałe korzystanie z telefonu bez przerw,
-granie w wymagające gry i korzystanie z zaawansowanych aplikacji na przykład takich jak gry 3D z zaawansowaną grafiką,
– ładowanie baterii iw nagrzanych i mocno nasłonecznionych pomieszczeniach, używanie nieautoryzowanych ładowarek do telefonów oraz przetrzymywanie telefonu podłączonego do prądu, gdy bateria jest już w 100% naładowana,
– używanie wielu aplikacji jednocześnie.
Oczywiście powinniśmy także za wszelką cenę unikać długotrwałego korzystania ze smartfona w pełnym słońcu oraz w mocno nagrzanych pomieszczeniach. Wymagające dłuższego działania czynności zaplanujmy sobie na godziny poranne lub wieczorne, kiedy temperatura powietrza jest znacznie niższa.
Jeśli zabieramy telefon na plażę, unikajmy zostawiania go w miejscach nasłonecznionych oraz kładzenia na gorącym piasku. Włóżmy go do torby lub plecaka i połóżmy w cieniu, a używajmy tylko okazjonalnie, gdy naprawdę zajdzie potrzeba, a nie przykładowo do bezmyślnego przeglądania stron internetowych i grania w gry w upał w samo południe.

Z kolei, jeżeli telefon już się przegrzeje, postarajmy się go jak najszybciej schłodzić, aby zapobiec uszkodzeniu urządzenia. Pomocne może okazać się:
– zdjęcie etui,
– wyłączenie komunikacji bezprzewodowej,
– wyłączenie lub uśpienie niepotrzebnych aplikacji,
– zmniejszenie jasności ekranu,
– położenie urządzenia w jakimś przewiewnym zacienionym miejscu.

Jeżeli urządzenie jest bardzo gorące, możemy na nie skierować strumień powietrza z wentylatora.
Z kolei kiepskim pomysłem jest wkładanie smartfona do lodówki, a tym bardziej zamrażarki. Jeśli umieścimy bardzo rozgrzany telefon w temperaturze zaledwie kilku stopni, w wyniku nagłego skoku temperatury, może dojść do uszkodzenia elektroniki urządzenia. Ponadto w chłodziarce może dojść do zawilgocenia telefonu.
Zachowajmy zdrowy rozsądek podczas korzystania ze smartfona w upały. Naprawdę nie jest konieczne siedzenie na plaży czy przy basenie przez cały czas z telefonem w ręku. Nie narażajmy naszego urządzenia na ekstremalne przegrzania, bo może się to skończyć koniecznością zakupu nowego. Co więcej, w wyniku awarii możemy utracić wiele cennych danych zapisanych w telefonie.